Del Ponte: Thaçi nuk përmendet në librin tim

Ish kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte, tani anëtare e Komisionit hetues të OKB-së, për krimet në Siri, gjatë qëndrimit në Gjenevë, ndër të tjerat ka thënë se, nuk merret me ish Jugosllavinë duke shtuar se “trafiku i organeve në Kosovë”, tashmë është një çështje me të cilën ka nisur dhe po merret Dick Marty.

Del Ponte e ka rikonfimuar mos përfshirjen e kryeministrit Hashim Thaçit, në “trafikun e organeve”, në Kosovë, raporton RTK.

“Unë në librin tim të fundit, as në takime e as në raporte nuk e përmendi Thaçin lidhur me këtë aferë. Dick Marty është ai që ka përmendur Hashim Thaçin në raportin e tij për UÇK-në”, ka rikonfirmuar ish prokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte para gazetarëve në Gjenevë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).