Dardha e egër – ilaç i mrekullueshëm!

Gjethet e reja të dardhës së egër përmbajnë glikozidin arbutozid, i cili dezinfekton organet e urinës dhe shkrinë gurët dhe rërën, si në veshka, po ashtu edhe në fshikë të urinës. Çaji nga gjethet e dardhës së egër mund të përdoret edhe kundër urinimit të fëmijëve në shtrat gjatë natës (enuresis nocturna), ai është efikas kundër bacileve në urinë. Gjethet e dardhës së egër janë efikase edhe kundër diabetit.

PËRGATITJA E ÇAJIT NGA GJETHET

3 lugë gjethe të thata dhe të imtësuara të përvëlohen me 750 ml ujë të valë, të mbulohen dhe, pas 30 minutave, të kullohen. Brenda ditës duhet të pihen 3 herë nga 250 ml të çajit të ngrohtë, pa sheqer, midis shujtave.

PËRGATITJA E ÇAJIT NGA PEMËT

Dardhët e egra grihen imtë, lihen të thahen në ajër, përvëlohen me ujë dhe pihet çaji. Dardhat e egra janë të dobishme edhe te hiperfunksioni i gjëndrës tiroide.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).