Dardanapress organizon kampanjën vetëdijësuese kundër pirjes se duhanit

Kamenicë – OJQ – Dardanapress, në kuadër të projektit “ Ti mbrojmë të rinjtë nga ajri me tym duhani”, financuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, departamenti i Rinisë, ka organizuar kampanjën vetëdijesuese kundër pirjes së duhanit në qendrën e qytetit.

Qëllimi projektit është nxitja e të rinjve në parandalimin e përdorimit te duhanit përmes informimit të qytetarëve për pasojat negative të përdorimit te duhanit, si dhe të grumbullohen të dhëna lidhur me zbatimin e ligjit për kontrollin e përdorimit të duhanit në nivel komunal, të cilat do të shërbejnë si dëshmi për avokim në fuqizimin e aktiviteteve për mbikëqyrjen e zbatimit të ligjit kundër duhanit.

Vullnetarët, nxënësit e Shkollës “Fan Noli” se bashku me stafin e OJq-Dardanapress në qendër te qytetin kanë organizua “kampanjën e kompensimit të cigares (një cigare e shuar, për një bombonë/fruta sezonale)me qëllim për vetedisjeimin e të rinjve kundër pirjes së duhanit, duke shpërnda fletushka,broshura, material edukativ./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).