Daka, serbëve: Pa dokumente të Kosovës, harroni votimet

Prishtinë – Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka theksuar se qytetarët serbë, për të votuar, duhet të jenë të regjistruar në regjistrin, ndërsa ky regjistrim mund të bëhet me letërnjoftimet e lëshuara nga autoritetet në Prishtinë.“Për votim brenda Kosovës dhe në vendvotime të rregullta, qytetarët duhet të jenë të regjistruar në Regjistrin Qendror të qytetarëve të Kosovës, duke marrë kartat e identitetit dhe pasaportat e Republikës së Kosovës”, ka thënë Daka për ”Vesti”.

Sipas saj, të gjithë ata që regjistrohen deri në 54 ditë para zgjedhje, do të jenë në listat e votimit. “Regjistrimi bëhet në komunat ku jeton qytetari”, ka deklaruar Daka.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).