Ç’më vret kjo natë (Prozë poetike)

Nga Ramadan Mehmeti

Një qiri i ndezur.
Një melodi e këputur, e derdhur në një ornament nga lashtësia, nga largësia e ardhjes sime te dhembja dhe pikëllimi. E ti, turp të kesh, sa keq e interpreton Homerin. E ti, turp të kesh, si nuk kupton se karvanët e beduinëve nuk të shesin shpresë më.
Shkretëtirë është dhe qetësi.
Më tremb kjo qetësi. Me vetëm një erë të athët. E nata ikën. Ç’më vret kjo natë pa dritë, pa udhë.
– Historia ime, – klith, – më ndihmë të marr frymë!
Jam shumë i lodhur nga kjo kohë me brymë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).