Clinton: Largohem pas 20 janarit

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, konfirmoi për “Washington Post” se planifikon të largohet nga posti që mbanë pas 20 janarit të vitit 2013, atëherë kur betohet presidenti i ri i vendit. Këtë vendim nuk do ta ndryshojë madje edhe në rast të rizgjedhjes së presidentit të tanishëm, Barack Obama.

“Nuk heq dorë nga plani. Megjithatë, ende nuk ia dola të ulem e të bisedoj për këtë me Presidentin, meqë është i zënë me kampanjën e tij zgjedhore. Kur ta mbarojë, atëherë do të flasim për mënyrat e dorëzimit të detyrës”, ka thënë ajo.

Clinton, e cila ka humbur garën kundër presidentit të tashëm Obama në zgjedhjet paraprake demokratike të vitit 2008 – e që në postin e Sekretares së Shtetit u emërua në vitin 2009 – vlerësohet si shtylla e administratës Obama. Ajo, megjithatë, disa herë ka përsëritur se në këtë detyrë do të qëndrojë për vetëm një mandat presidencial.

Në Washington me muaj të tërë dëgjohen thashethemet se Clinton, e cila dje mbushi 65 vjet, do të kandidojë për zgjedhjet presidenciale amerikane në vitin 2016.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).