Çka humbi Hashim Thaçi në vitin 2014?

A ishte ​Hashim Thaçi rënia e vitit? Çka humbi ai në vitin 2014?. Vitin 2014 Hashim Thaçi e nisi duke mos folur për humbjet e mëdha që partia e tij kishte shënuar në zgjedhjet lokale duke lënë pushtetin në qytete të mëdha si Gjilan, Mitrovicë e Ferizaj.

Nuk kërkoi as shumë llogari përderisa e dinte se kishte ende pushtet të madh qendror. Por, rezultatet e zgjedhjeve lokale gjithsesi nxorën në pah nevojën për zgjedhje më të hershme qendrore dhe për qershorin u mor vesh me LDK-në dhe Mustafën.

Misioni i Ri e quajti fushatën e tij zgjedhore me të cilën kërkonte një mandat të tretë në krye të qeverisë së vendit, edhe pse vetë kishte thënë se 3 mandate do të ishin të tepërta. Fushatën e madhe e nisi shumë muaj para zgjedhjeve duke vizituar e përshëndetur…këdo që takonte. U thoshte të gjitha kategorive se jeta e tyre do të përmirësohej me Misionin e Ri. Kishte Fond të madh aty të planifikuar për hapjen e 200.000 vendeve të punës. Nuk u morr asnjëherë me partitë e tjera në kohën e tubimeve elektorale.

Bëri koalicion para-zgjedhor edhe me 4 parti të tjera duke bërë bashkë islamistët e PD-së e kristianët e PSHDK-së, Lëvizjen për Bashkim dhe konservatorët lokalë të Prizrenit. Kështu bashkë e mundi edhe njëherë LDK-në duke e lënë pas për 5 %. Festoi furishëm me njerëzit dhe simpatizantët e partisë së tij në 21sh. Festë që do t’i mbetej në fyt, kur të gjitha partitë politike shqiptare u betuan (rrejshëm) se nuk do të bënin koalicion me të. Partneri i gatshëm AKR-ja nuk e kishte kaluar pragun.

Thaçit iu deshtë një kohë për ta kuptuar seriozitetin e situatës, dhe vetëm pas ca ditësh nëpërmjet mjetit të tij të preferuar të komunikimit Facebook do të thoshte se ajo që bëri Blloku ishte jo-kushtetuese. E mbajti qetësinë e nevojshme gjatë gjithë kohës dhe gjithmonë i referohej shpëtimit të tij tek Gjykata Kushtetuese dhe Presidentja.

E përsëriste se PDK-ja është e hapur për të gjithë e se pa të nuk bëheshin dot institucionet e Kosovës. Pretendim ky që ia forcoi Gjykata Kushtetuese me vendimin për kryetarin e Kuvendit. Liderët e tjerë politikë kurrë nuk pranuan ta takonin as ndaras, e as bashkë tek Presidentja. Deri më 19 nëntor, kur Isa Mustafa jo që e takoi, por nënshkroi marrëveshje me të.

Thaçi 3 vërtetë nuk do të kishte. Lideri i PDK-së u mundua ta fshehë prekjen e sedrës kur pranoi të bëhej një nga ministrat e kabinetit të kryeministrit Mustafa. Natyrisht, edhe numri 2 i tij, ama 2. Askush më shumë se ai nuk do të dojë fluturimin e kohës dhe ardhjen e prillit 2016 kur votat e LDK-së shpreson ta vendosin mbi Mustafën, dhe në postin e të parit të vendit si President – si Ibrahim Rugova. Nëse kjo ndodhë dhe Thaçi do ta mbante presidencën deri në vitin 2021 ai do të ndiqte shembullin e vëllait të tij arkadash nga Turqia, Recep Taypi Erdogan me mbi 12 vite në pushtet./koha/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).