Mobi Casa

Çitaku: Zgjedhjet e parakohshme janë të domosdoshme, nuk kemi shtiza për opozitën

/ 3 minuta lexim
ARKATANA

Sekretarja e Përgjithshme e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka thënë se takimi i kryetarit të kësaj partie Memli Krasniqi me kryeministrin Albin Kurti ka pasur përkrahjen e të gjithë partisë.

Ajo gjithashtu ka mohuar zërat se ka marrëveshje mes PDK-së dhe VV-së për koalicion paszgjedhor.

Ajo tha se para takimit është mbajtur mbledhja e kryesisë ku Krasniqi ka marrë mbështetjen unanime.

Çitaku tha se para takimit me Kurtin, PDK është takuar edhe me dy liderët e tjerë opozitarë: Lumir Abdixhikun e LDK-së dhe Ramush Haradinajn e AAK-së.

“Në rast se ne po kërkojmë zgjedhje, në rast se të gjithë po pajtohemi se Kosova nuk është në drejtimin e duhur, që shoqëria në Kosovë është më e polarizuar se asnjëherë më parë, që raportet tona me aleatët janë më të cenuara se asnjëherë më parë, përgjigja ndaj situatës për PDK janë zgjedhjet e reja. Nuk ka asnjë lloj konspiracioni, prapavije, dakordësie paraprake. Thjesht ne i jemi përgjigjur sfidës.”, tha Çitaku, shkruan gazeta online Reporteri.

Ajo tha se kryeministri u ka bërë ftesë të gjitha partive, pastaj partitë marrin qëndrimet e tyre. Çitaku tha se ka pasur raste kur janë ftuar dhe PDK nuk ka shkuar por kanë shkuar partitë e tjera.

“Secili i merr qëndrimet e veta politike dhe e bartë përgjegjësinë për to. Në secilëndo situatë dhe pavarësisht zhurmës që kemi dëgjuar unë dua ta sqaroj kërkesa jonë është një, e vetme dhe konsistente: zgjedhje të parakohshme sa më parë. Nuk janë pak tetë muaj qeverisje, në tetë muaj shumë gjëra mund të ndodhin dhe ne e kemi në dorë si opozitë të unifikohemi dhe të shkojmë në zgjedhje. Nuk kemi shtiza për kolegët tonë në opozitë.”, tha ajo.

Uji Dea

Sipas saj nuk ka asnjë marrëveshje ndërmjet PDK-së dhe kryeministrit Kurti. Ajo foli edhe për kritikat nga partitë opozitare pas takimit.

“Ata kanë vlerësuar që nuk është koha të takohen dhe të shkohet në zgjedhje me insistimin e dorëheqjes së Kurtit. Edhe në do të donim të kishim shumicën, ne e kemi vetëm një opsion shpërndarjen e parlamentit.”, tha ajo.

Çitaku tha se shpreson se pjesa tjetër e opozitës ta kuptojnë që është koha për zgjedhje.

“Në politikë operohet me fakte e jo më dëshira”, u shpreh Çitaku.

Ajo ka insistuar se PDK-ja është në garë për t’i fituar zgjedhjet.

“Kemi një kandidat serioz, kemi një njeri që ka përvojë të madhe”, ka thënë Çitaku.