Çitaku: Audienca e Kosovës në dialog është Uashingtoni, jo Vuçiqi

Vlora Çitaku, nënkryetare e Partisë Demokratike e Kosovës (PDK), ka thënë se audienca e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi nuk është Aleksandër Vuçiqi, por Uashingtoni.

Sipas saj, Kosova duhet të bindë Uashingtonin që është serioze dhe e përgatitur.“Ata mbajnë çelësin e anëtarësimit të Kosovës në BE dhe NATO”, ka shkruar Çitaku në Facebok, të enjten.

Sipas saj “Serbia edhe mund të mos pajtohet me marrëveshjen përfundimtare me njohjen reciproke në qendër”.“Tek e funidt, nuk janë pajtuar as në Rambuje (marrëveshje e cila na e solli lirinë) e as ne Vienë (marrëveshje e cila na e solli pavarsinë)”, ka deklaruar ajo.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS