Çfarë nuk duhet të hani apo pini kur jeni shumë të uritur

Kur stomaku juaj është bosh dhe jeni shumë të uritur dhe të etur për të ngrënë diçka, duhet të keni kujdes se cilat ushqime ose pije duhet të shmangni, ose sepse ato do t’ju shqetësojnë stomakun ose sepse mund t’ju mbushin me kalori.

Shikoni se cilat janë ato:

Ushqimet pikante

Nëse stomaku juaj është bosh dhe hani ushqime pikante, atëherë ka shumë mundësi që ato të shkaktojnë shqetësime në stomak. Nëse ju pëlqejnë pjatat me spec djegës, atëherë duhet t’i hani kur stomaku nuk është plotësisht bosh, siç kërkon gastroenterologia Lisa Ganjhu. Madje, për të pasur mundësi t’i konsumoni, është mirë t’i kombinoni me kos ose qumësht. Domethënë, pini një gotë qumësht ose hani një kos përpara se të vendosni të hani diçka të nxehtë.

Frutat e thjeshta

Nutricionistët rekomandojnë që të mos hani fruta të thjeshta kur jeni shumë të uritur pasi ato nuk ju ngopin. Po, kanë sheqer të mjaftueshëm, por ajo që bëjnë është aktivizimi i hormonit të urisë dhe ju bëjnë të keni më shumë uri pa ju ngopur. Për të marrë mjaft fruta, duhet t’i kombinoni me proteina: disa arra, gjizë ose kos.

Vaktet e vogla

Disa ushqime të vogla, rreth 100 kalori që janë të disponueshme në treg, si krikerat, me relativisht pak kalori, nuk ndihmojnë për të marrë mjaftueshëm. Karbohidratet që përmbajnë ofrojnë një kënaqësi të përkohshme të ndjenjës së urisë, si rezultat i së cilës pas konsumimit të tyre bëheni pak më të uritur. Në vend të ushqimeve të tilla, zgjidhni një sanduiç që kombinon proteinat dhe karbohidratet dhe ka 200-300 kalori.

Portokallet, nenexhiku, kafeja

Këto janë ushqime që prodhojnë acide në stomak dhe janë mirë të shmangen kur njeriu është agjërues, veçanërisht te njerëzit që vuajnë nga gastriti, sindroma e zorrës së irrituar etj. Shumica e perimeve nuk prodhojnë lëngje stomaku. Kështu që mund të hani një vakt me perime përpara se të pini kafe ose lëng portokalli.

Sushi

Kombinimi i orizit të bardhë me salcën e sojës, përbërësit bazë të sushit, nuk është i përshtatshëm për t’u konsumuar me stomak bosh. Orizi i bardhë është i ulët në fibra ndërsa salca e sojës është e etur. Truri ynë ngatërron etjen me urinë, kështu që ju hani më shumë që të ngopeni.

Koktejet

Nuk është diçka që e dëgjoni për herë të parë, që nuk ju bën të pini me stomakun bosh. Nuk është se pija mund t’ju acarojë dhe t’ju krijojë marramendje. Madje mund të çojë në mbingrënie. Alkooli ul nivelet e leptinës, hormonit të ngopjes. Kjo do të thotë që trupi juaj mund të konsumojë shumë më tepër ushqim pa dhënë një sinjal se jeni të ngopur.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS