Çfarë (nuk) duhet ngrënë për bark të sheshtë

Nëse përballeni me fryrje të barkut papritur, jo domosdoshmërisht diçka po shkon keq në organizmin tuaj, por nëse barku ju del mbi xhinse, atëherë është koha të hidhni vështrimin në dietën tuaj dhe të bëni dicka për ta ndryshuar atë.

Disa nga ushqimet që duhet ti evitoni me patjetër përfshijnë:Produktet e qumështit: Enzimat që bëjnë të mundur shpërbërjen e laktozës ndikojnë më shumë nga sa mund ta imagjinoni në fryrjen e barkut.

Mollët:

Mollët janë të pasura me fibra dhe gjithashtu përmbajnë fruktozë dhe sorbitol, të cilat shumë njerëz nuk i tolerojnë.
Rezultati? Ndjesi fryrjeje.

Ushqimet me kripë:

Ushqimet me përmbajtje të lartë kripe shkaktojnë mbajtjen e ujit në organizëm (për shkak të etjes), çka shkakton fryrje të barkut.

Bëni mirë të konsumoni fruta dhe perime të tilla si:

Kastravecat:

Ashtu siç i përdorim për të reduktuar fryrjen poshtë syve, mund t’i përdorim e dhe për fryrjen e barkut.

Bananet: Ushqimet e pasura me potasium si bananet, avokadot, kivit, portokallet parandalojnë mbajtjen e ujit dhe rregullojnë nivelet e sodiumit.

Xhenxhefili: Është një medikament natyror për të luftuar ftohjen, dhimbjet muskulore, dhimbjet e barkut dhe sëmundjet e shkaktuara nga plazhi.

Është një anti-inflamator i natyrshëm dhe ndihmon tretjen. Qetëson sistemin e tretjes dhe relakson muskujt e traktit të tretjes. Dietologët e rekomandojnë si një nga mënyrat më të mira të rregullimit të metabolizmit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS