Çfarë ndodhi gjatë 24 orëve në rajonin e Gjilanit

Gjilan – Në fshatin Muçibabë, komuna Gjilanit, me urdhër të prokurorit kujdestar të Prokurorisë Themelore të Gjilanit, janë ndaluar dy persona të dyshuar Q.H dhe Xh.M, nga Presheva, pasi që përmes rrugëve dytësore kanë sjellë mallra nga Republika e Serbisë në Kosovë.

Prokuroria Themelore e Gjilanit
Ndalimet e personave me urdhër të prokurorit:
Më 8 maj 2019, në fshatin Muçibabë, komuna Gjilanit, me urdhër të prokurorit kujdestar të Prokurorisë Themelore të Gjilanit, janë ndaluar dy persona të dyshuar Q.H dhe Xh.M, nga Presheva, pasi që përmes rrugëve dytësore kanë sjellë mallra nga Republika e Serbisë në Kosovë.

Kërkesat për caktimin e paraburgimit:
Më 13 maj 2019 Prokuroria Themelore në Gjilan ka bërë kërkesë për urdhërimin e masës së përkohshme të sekuestrimit:
– 2,580 shishe të mbushura me lëngje nga Ndërmarrja private JAFA, me seli në Preshevë.
– Kërkesat për arrestim, përfshirë ato ndërkombëtare:
Asgjë për tu raportuar

Bastisje:
Prokuroria Themelore në Gjilan më 13 maj 2019, ka bërë kërkesë për lëshimin e urdhëresës së urdhër kontrollit të shtëpisë dhe objekteve përcjellëse, tek 3 (tre) persona të dyshuar, në Gjilan.
Sekuestrimet e përkohshme:
Më 13 maj Prokuroria Themelore në Gjilan ka bërë kërkesë për urdhërimin e masës së përkohshme të sekuestrimit:
– 1, 130 (njëmijë e njëqind e tridhjetë) shishe të qelqit të mbushura me lëngje nga
ndërmarrja private JAFA, me seli në Preshevë,
– 2 (dy) bidonë me nga 18 kg ngjyrë për printer.
Aktakuzat:
Prokuroria Themelore në Gjilan – Departamenti i Përgjithshëm, gjatë 24 orëve të fundit ka ngritur 10 (dhjetë) aktakuza ndaj 10 (dhjetë) personave dhe ka hedhur 2 (dy) kallëzime penale ndaj dy personave.
Informata tjera:
Gjykata Themelore në Gjilan, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Gjilan, dhe ka caktuar masën e paraburgimit ndaj të pandehurit R.A., për veprën penale ‘’Ngacmim seksual’’.
Raste tjera me interes për publikun:
Asgjë për tu raportuar

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).