RCCOLA

Çfarë ndodh me shëndetin tuaj nëse konsumoni mjaltë çdo mëngjes

/ 2 minuta lexim
ARKATANA

Mjalti është produkti më i shëndetshëm që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja dhe ne ju këshillojmë ta përfshini në dietën tuaj, veçanërisht gjatë periudhës së dimrit. Përveçse se është i shëndetshëm, ai ka një shije të mrekullueshme. Një lugë mjaltë përmban vetëm 64 kalori dhe nuk ka kolesterol, yndyrë ose sodium.

Këtu janë disa përfitime që vijnë nga konsumimi i mjaltit:

Mobi Casa
 • Ndihmon në zbutjen e reaksioneve alergjike, pasi përmban polen.
 • Lufton aneminë.
 • Lehtëson kollën, kështu që është rekomanduar për konsumim gjatë stinës së ftohtë, gripit dhe ftohjes.
 • Ndihmon në përmirësimin e gjumit në mënyrë natyrale. Konsumimi i mjaltit rrit nivelet e seratoninës dhe insulinës në trup, që pastaj sistemikisht shndërrohen në melatoninë. Kjo ndihmon në rregullimin e gjumit.
 • Mjalti konsiderohet si një antibiotik natyral dhe mund të përdoret për të trajtuar djegiet, përveçse ka edhe efekte antibakteriale.
 • Ka një sasi të lartë antioksidantësh dhe kalciumi, që ndihmon në përmirësimin e kujtesës.
 • Stimulon oreksin dhe ndihmon në luftimin e temperaturës së trupit. Gjithashtu, konsiderohet si një ilaç natyral për lëkurën.

Këtu janë disa përfitime nga konsumimi i mjaltit në aspektin e substancave ushqyese:

 • Mjalti është burim i mirë i vitaminave të grupit B, të tilla si B1, B2, B3, B5, B6, dhe acid folik. Këto vitamina janë të rëndësishme për funksionimin e rregullt të trupit dhe metabolizmit.
 • Përmban minerale si kalciumi, hekuri, magnezi, zinku dhe potasi. Këto minerale janë të rëndësishme për të mbajtur sistemin imunitar të fortë dhe për funksionimin e rregullt të muskujve, të kockave dhe të zemrës.
 • Mjalti përmban edhe antioksidantë të rëndësishëm, të tilla si flavonoidët dhe acidit kafeik. Këta antioksidantë luftojnë ndaj dëmtimit oksidativ në trup dhe ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm.
 • Përmban edhe substanca antimikrobiale dhe antibakteriale, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga infeksionet dhe sëmundjet.

Nëse jeni në kërkim të një ushqimi të shëndetshëm dhe shijshëm për mëngjes, mos harroni të shtoni mjaltin në listën tuaj të preferencave.