Çfarë është sulmi në zemër

Sulmi në zemër përshkruan pamundësinë ose dështimin e zemrës për të plotësuar nevojat e organeve dhe indeve me oksigjen dhe lëndë ushqyese. Kjo nënkupton se sasia e gjakut që pompat e zemrës nuk e pompojnë për të qarkulluar gjakun që kthehet në zemër nga trupi dhe mushkëritë, duke shkaktuar rrjedhjen e lëngjeve (kryesisht ujë) nga enët e gjakut kapilar. Kjo çon në simptomat që mund të përfshijnë gulçim, dobësi dhe ënjtje.

Kuptimi i rrjedhjes së gjakut në zemër dhe në trup

Ana e djathtë e zemrës pompon gjakun në mushkëri ndërsa pjesa e majtë pompon gjakun në pjesën tjetër të trupit. Pastaj rrjedh në barkun e djathtë ku hidhet në mushkëri nëpërmjet arteries pulmonare, e cila mbart gjakun e dezoksigenuar në mushkëri. Në mushkëri, oksigjeni është ngarkuar në qelizat e kuqe të gjakut dhe kthehet në atriumin e majtë të zemrës nëpërmjet venave pulmonare. Gjaku pastaj derdhet në ventrikulën e majtë ku hidhet në organet dhe indet e trupit. Oksigjeni shkarkohet nga qelizat e kuqe të gjakut në organe të ndryshme, ndërsa dioksidi i karbonit, një produkt i mbeturinave të metabolizmit, shtohet të hiqet në mushkëri. Gjaku pastaj kthehet në atriumin e drejtë për të filluar ciklin përsëri. Venat pulmonare janë të pazakonshme në atë që mbartin gjakun e oksigjenuar, ndërsa arteria pulmonare mbart gjakun e dezoksigenuar. Ky është një ndryshim i detyrave kundrejt rolit të venave dhe arterieve në pjesën tjetër të trupit.

Dështimi i majtë i zemrës ndodh kur pjesa e majtë e zemrës nuk mund të pompojë gjakun në trup dhe lëngu mbështet dhe rrjedh në mushkëri duke shkaktuar puçrra. Dështimi i djathë i zemrës ndodh kur barku i djathtë nuk mund të pompojë në mënyrë adekuate gjakun në mushkëri. Gjaku dhe lëngu mund të mbështeten në venat që sjellin gjak në zemër. Kjo mund të shkaktojë që lëngu të rrjedhë në indet dhe organet.

Është e rëndësishme të dini se të dyja anët e zemrës mund të mos funksionojnë në mënyrë adekuate në të njëjtën kohë dhe kjo quhet dështim biventrikular i zemrës. Si rezultat i kësaj më së shpeshti vije deri te sulmi në zemër.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).