Mobi Casa

Çfarë duhet të hani për të qëndruar të rinj?

/ 3 minuta lexim

Retinoli është një nga përbërësit e bukurisë më i pranishëm në kremrat dhe produktet e bukurisë. Kjo substancë, e njohur gjithashtu si vitamina A, është gjithashtu e pranishme në disa ushqime. Thjesht duhet të dini se çfarë të hani për të qëndruar të rinj pa përpjekje.

Një nga përparësitë kryesore të retinolit është se ai ka një veprim të shkëlqyeshëm antioksidant, kundër shenjave të plakjes, duke parandaluar shfaqjen e rrudhave. Mbron nga veprimi i dëmshëm i radikalëve të lirë, duke vonuar plakjen.

Ai gjithashtu lehtëson rinovimin e qelizave, duke siguruar shkëlqim dhe butësi të lëkurës.

Një përfitim tjetër i retinolit është se është një aleat i shkëlqyeshëm për shëndetin e syve, veçanërisht retinën dhe kockat.

Për të nxitur thithjen e tij, është e dobishme të kombinohen ushqimet me origjinë shtazore që e përmbajnë atë dhe ato bimore me ngjyrë të verdhë, jeshile dhe portokalli që favorizojnë prodhimin e tij me ushqime të yndyrshme, për shembull vaj ulliri ekstra të virgjër, fruta të thata (arra, bajame ), avokado dhe fara vaji (kungull, liri, chia, susam).

Fidanishtja

Vezët janë aleate të shkëlqyeshme për grumbullimin e retinolit. E verdha është veçanërisht e pasur me këtë antioksidant të fuqishëm. Vezët gjithashtu sigurojnë zink, një mineral që rrit veprimin e tij kundër plakjes.

Domatet përmbajnë sasi të shkëlqyera beta-karotene, një pararendës karotenoid i retinolit. Për të rritur thithjen e saj, ideale është ta konsumoni të gatuar. Nxehtësia rrit bio-disponueshmërinë e këtij përbërësi.

Përveç se është i pasur me beta-karotinë, spinaqi siguron luteinë, një fitokomponim që shndërrohet në vitaminë A në zorrë. Për të mos humbur përfitimet, është e nevojshme të shmangni gatimin e tyre në nxehtësi të lartë. Vitamina A shpërndahet në kontakt me temperatura veçanërisht të larta.

Kajsitë janë një nga frutat më të pasura me beta-karotinë, një pararendës i vitaminës A. Për të rritur përfitimet, kombinoni këtë frut me kos dhe një grusht arra ose bajame, të pasura me yndyrna “të mira”.

Ato sigurojnë një përmbajtje të lartë të karotenoideve pro-vitaminës A, të cilat mbrojnë lëkurën nga dëmtimet e shkaktuara nga stresi oksidativ i shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve ultraviolet. Për t’i bërë ato më të përvetësueshëm nga trupi, ideali është t’i hani në avull dhe të shmangni konsumimin e tyre të zier.