Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse hani kos çdo ditë

Kosi është konsumuar nga njerëzit për qindra vjet. Ai dallohet për vlerat e larta ushqyese dhe konsumimi i rregullt do të sjellë përfitime të konsiderueshme për shëndetin tuaj.

Kos për humbje peshe

Për disa, dëshira për të humbur peshë mund t’i bëjë ata të kthehen në çdo lloj zgjedhjeje. Qoftë një ushtrim nderues me palestrën, apo vëzhgimi i dietës së tyre, apo zakonisht një kombinim i këtyre gjërave. Sa i përket dietës më të shëndetshme, jogurti nuk është i rastësishëm në programin dietik të shumë dietologëve.

Kos për një zorrë të shëndetshme

Shëndeti i zorrëve mund të mos jetë diçka për të cilën mendoni shpesh, por është thelbësor për të mbajtur një mënyrë jetese përgjithësisht të shëndetshme. Zorrët tona janë përgjegjëse për tretjen e ushqimit dhe thithjen e lëndëve ushqyese, ndaj është thelbësore që ajo të funksionojë siç duhet. Një gjë që mund të ndihmojë në këtë proces është kosi.

Kocka më të forta

Nëna juaj gjithmonë thoshte të pini qumësht për kockat tuaja. Ndoshta ndryshe nga shumë gjëra të tjera, kjo ishte e vërtetë. Por ai mund të ketë harruar të thotë se jogurti gjithashtu mund të ndërtojë kocka të forta. Produktet e qumështit, duke përfshirë edhe kosin, janë burime të shkëlqyera të kalciumit, i cili është minerali kryesor i kockave. Kosi është gjithashtu i dobishëm për ata që vuajnë nga osteoporoza.

Kos për një humor më të mirë

Në mes të një pandemie, stresit të punës dhe çdo gjëje tjetër që mund të largojë dikë, humori juaj është i lehtë të bjerë herë pas here. Ka mënyra klasike për të përmirësuar humorin tuaj: Ushtrimet dhe gjumi më i mirë, por edhe ngrënia e kosit janë përforcues të mrekullueshëm të humorit.

Sistemi imunitar më i fortë

Në ditët e sotme, është më e rëndësishme se kurrë të kemi një sistem imunitar të shëndetshëm për të luftuar sëmundjet dhe infeksionet. Një nga mënyrat për të forcuar sistemin tuaj imunitar është të konsumoni probiotikë që gjenden në kos. Duke ngrënë kos çdo ditë, ju ushqeni traktin gastrointestinal me baktere të shëndetshme. Këto baktere të shëndetshme parandalojnë mbizotërimin e atyre “të këqijave”, gjë që çon në përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe sistemit imunitar.

Çfarë duhet pasur kujdes

Konsumimi i përditshëm i kosit, përveç të mirave të tij, mund të ketë edhe efekte negative, si p.sh.

Konsumimi i tepërt i sheqerit

Një nga disavantazhet e kosit që mund të gjeni në treg është se disa marka janë të mbushura me sheqer, i cili përfshihet në parfumet dhe shurupet që shtohen për të krijuar një gamë të gjerë shijesh. Zgjidhni kos të thjeshtë dhe shtoni frutat tuaja për të minimizuar rrezikun e sheqernave të fshehura.

Mund të përkeqësojë problemet gastrointestinale

Ndërsa konsumimi i kosit mund të jetë i dobishëm për shëndetin e zorrëve, ai gjithashtu mund të dëmtojë sistemet më të ndjeshme të tretjes. Nëse jeni intolerant ndaj laktozës ose nëse produktet e qumështit ju fryjnë, shmangni kosin. Kosi mund të kontribuojë gjithashtu në një gjendje të quajtur rritje bakteriale e zorrëve të vogla.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS