Caritasi zviceran dhe Drejtoria e Bujqësisë ndihmojnë fermerë vitias

Viti – Caritasi zviceran në bashkëfinancim me Drejtorinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, kanë ndarë sot bimë mjekuese aromatike dhe fidane dredhëze për fermerët e komunës së Vitisë. Përfitues të këtij donacioni ishin shtatë fermerë, të cilët kanë përfituar mbjelljen e këtyre bimëve në sipërfaqe prej 10 ari.

Në ceremoninë e ndarjes, zv. kryetari i komunës së Vitisë Hasan Aliu tha se Institucionet komunale në vazhdimësi kanë qenë të përkushtuara që të ndihmojnë sektorin e bujqësisë në forma të ndryshme, në bashkëpunim me organizatat e ndryshme.

Ai me këtë rast ka falënderuar edhe Caritasin zviceran për gjithë bashkëpunimin që kanë pasur me komunën e Vitisë, ndërkaq ka premtuar se do të vazhdojnë edhe në të ardhmen, të përkrahin këtë sektor shumë të rëndësishëm, me donacione për bujqit dhe fermerët vitias.

Ndërkaq Arton Elezi, ushtrues i detyrës së drejtorit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, bëri të ditur se janë 3 përfitues të bimëve mjekuese aromatike dhe 4 të fidanëve të dredhëzës. “Ky donacion është si pako e grantit në të cilën përfshihen edhe sistemi I ujitjes pikë pikë, rezervuar të ujit, foli e zezë, spërkatëse shpine, plehra minerale dhe organike, si dhe material mbrojtës kundër sëmundjeve të ndryshme dhe dëmtuesve”, ka thënë Elezi./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).