Cana: Shumica e shqiptarëve duan ta kenë një Kombëtare

Ish-kapiteni i Kombëtares së Shqipërisë, Lorik Cana, ka thënë se shumica e shqiptarëve ëndërrojnë ta kenë vetëm një ekip kombëtar, përderisa ka shtuar se ai e dëshiron edhe bashkimin kombëtar në një shtet të vetëm.

Lorik Cana ka qenë i ftuar në “Fan Zone”, atje ku ka rrëfyer edhe eksperiencën me Shqipërinë në Evropianin e Francës.

Më saktësisht atë ndeshje të fituar ndaj Rumanisë me rezultatin 1:0, ndërsa kapiteni legjendar ua kishte lënë si porosi djemve të Kombëtares: “Bëjeni të mundur që të mos jetë ndeshja e fundit për mua”.

“Unë ua kisha thënë edhe lojtarëve në stërvitje para Rumanisë. Shumica nga ata e dinin që pas asaj eksperience, do të hiqja dorë jo vetëm nga Kombëtarja, por edhe nga futbolli. Prandaj u thoja që bëjeni për mua që të fitoni, që të mos jetë ndeshja ime e fundit. Dhe ata ma shpërblyen jo vetëm duke dhënë 100%, por shumë më tepër”, ka treguar Cana.

Tutje, Cana ka folur edhe për idealin e shqiptarëve për një Kombëtare.

“Shumica e shqiptarëve e kanë idealin për një Kombëtare, por duhet të shohim edhe realitetin. Unë futem te pjesa e idealit për një Kombëtare dhe të jemi një shtet. Pastaj nëse kjo nuk është e mundur, atëherë do të jenë dy të tilla. Nuk i gjykoj të tjerët që nuk e duan bashkimin kombëtar, por ky jam unë dhe kështu jam edukuar”, shtoi Cana.

“President i Federatës? Nuk ka qenë dhe nuk është qëllimi im, nuk e di për të ardhmen. Deklaratat e Ramës që të mos bëhemi si Shqipëria që e pëson në fund? Në fakt unë i ndjekë mediat shumë këto kohë. Më ka shpëtuar ajo deklaratë e tij dhe pavarësisht se e pësonim në fund, ne ia kemi dalë”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).