Fundamenti

Çaji i xhenxhefilit i mrekullueshëm për organizimin

/ 2 minuta lexim
Fundamenti

Ekspertët thonë se rrepat në dimër dhe xhenxhefili në verë e mbajnë mjekun larg.Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit.

Vlerat e tij shkojnë përtej një stine të vetme.Xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që pastron trupin nga helmet, shpjegojnë ekspertët.

Ai bën një punë të mrekullueshme në kurimin e shqetësimeve në stomak, kundër inflamacionit, stimulon qarkullimin e gjakut, hollon gjakun, lehtëson dhembjet e muskujve dhe lufton infeksionet e brendshme.

Këto vlera nuk janë legjenda urbane dhe tashmë janë të miratuara shkencërisht.

Një studim i publikuar në Qendrën e Bioteknologjisë i jep fund spekulimeve. Ky hulumtim shpjegon përfitimet e xhenxhefilit për problemet e sistemit tretës, për problemet e stomakut gjatë udhëtimit dhe jo vetëm kaq.

Kërkimet për të mirat që vijnë nga konsumimi i xhenxhefilit vazhdojnë.

Disa prej tyre sugjerojnë që ky produkt pikant përdoret edhe në luftën kundër disa llojeve të qelizave të dëmshme që kërcënojnë organizmin.

Vlerat anti-tumorale të xhenxhefilit janë të dokumentuara. Ato theksohen shumë edhe në një studim të publikuar në Revistën Ndërkombëtare të Mjekësisë Parandaluese.E njëjta substancë e bën xhenxhefilin pikant dhe lufton problemet serioze të sistemit tretës dhe zorrëve.

ARKATANA

Për më tepër, xhenxhefilit i atribuohen edhe vlera në trajtimin e artritit, fuqizimit të sistemit imunitar dhe në trajtimin e virozëve të stinës.

Çaji i Xhenxhefilit

Përmban nivele të larta të vitaminës C, magnezit dhe mineraleve të tjera.Një kupë çaji para udhëtimit, parandalon të përzierat nëse ju zë makina apo deti.

Gjithashtu përmirëson performancën e stomakut në tretje.

Kuron problemet e ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke nisur nga ftohja deri te alergjitë e ndryshme.

Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe qetëson muskujt. Për shkak të nivelit të lartë të antioksidantëve, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në çlirimin e stresit dhe qetësimin e sistemit nervor.

Për të përgatitur çajin e xhenxhefilit duhen të zieni në 250 mililitra ujë, 2 cm xhenxhefil të prerë në feta ose i grirë.