Çaji i gjetheve të mjedrës dhe vetitë e tij shëndetësore te gratë

Mjedra i përket familjes së trëndafilit dhe shpesh quhet “barishte e gruas” nga herbalistët. Ka tetë lloje, disa prej të cilave janë mjedra e kuqe, mjedra e zezë, mjedra e verës, mjedra blu.

Të dy gjethet dhe frutat e mjedrës janë të pasura me acid limoni, acid malik, acid tartarik, citrate, malate dhe tartarate të hekurit, kaliumit, kalciumit, kloridit të kaliumit, sulfatit dhe fosfatit, pektin, fragrina (një alkaloid që tonalizon indet) , B, C, E dhe fruktoza, shkruan Pregnant Women.

Mjedrat rriten në të gjitha rajonet e buta të botës dhe përmbajnë sasi të konsiderueshme të antioksidantëve polifenolë, siç janë pigmente anthocyanine, të cilat thuhet se janë mbrojtëse kundër inflamacionit, dhimbjes, kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit, alergjive, rënies njohëse të moshës dhe problemeve të shikimit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).