Çaj kaçe kundër plogështisë dhe ftohjes

Shkaku se përmban shumë vitamina C që përmes zierjes nuk humbet, çaji nga kaçja është i pazëvendësueshëm në shërimin e ftohjes. Sidomos preferohet për largimin e lodhjes, plogështisë, anemisë, përkatësisht të gjitha dhimbjeve që shfaqen si pasojë e mungesës së vitaminave C.

Preferohet ta konsumon edhe për pastrimin e gjakut. Ndikon pozitivisht edhe në organet për tretje, por edhe për sekretimin e mbetjeve nga veshkat.

Çaji nga kaçja preferohet edhe kundër formimit të rërës në veshka dhe kanalet urinare. Çaji nga gjethet e kaçes po ashtu ndikon edhe për gjakrrjedhjet në lukth, zorrë, mushkëri, kundër hemorroideve dhe ngërçeve në lukth.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).