Bylbylat e mëngjesit

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë nëpër kumbulla ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku të ka mbet Kulla ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë nëpër degë mani ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku të ka mbet Hani ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë nëpër qershia ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku t’ ka mbet xhamia ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë n’ lisa te shpati ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku t’ ka mbet xhemati ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë n’ maje plepi ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku t’ ka mbet mejtepi ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përtej hamami ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku t’ ka mbet imami ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi faunën ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku e ke Komunën ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi blirin ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku e ke kuririn ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë mbi shëtitoret ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku i ke shitoret ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë në degë të mollës ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku i ke nxënësit e shkollës ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë mbi qershi t’ pusit ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku i ke mësuesit ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi sirtarët ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku i ke arsimtarët ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi oborret ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku i ke shërbëtorët ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë mbi lisa t’ gjollës ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ka e ke n’ banesa t’ shkollës ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë sipas rendit ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku e ke Zyrën e Vendit ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi qarrin ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku e ke ofiqarin ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë mbi qilerin ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku e ke postierin ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi kanatën ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku e ke ambulanten ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi fenerin ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku e ke infermierin ?!

Bylbylat e mëngjesit ,
Këndojnë përmbi hambarët ;
Bëjnë pyetje Tugjecit –
Ku i ke farkëtarët ?!

Gjilan, më 08.05.2020 v.

Demir KRASNIQI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).