Buzhala: Ka përmirësim të situatës, çmimet në tregjet ndërkombëtare kanë rënë

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktori Buzhala ka thënë sot se ka përmirësim të gjendjes së furnizimit me energji elektrike, shkruan Gazeta Express.

Ai në një konferencë për media deklaroi se përmirësimi ka ardhur pasi çmimet në tregjet ndërkombëtare kanë rënë dhe se ka rënë kërkesa për energji elektrike.

“Po flasim për një përmirësim të gjendjes, pasi çmimet në tregjet ndërkombëtare kanë rënë, ka rënë edhe kërkesa pasi sot temperaturat janë 7-8 gradë plus ndërsa para dy-tri ditësh kanë qenë 7-8 gradë minus. Këtu ka rënie të konsumit dhe është përmirësuar gjendja”, ka thënë ai.

Buzhala tha se tani edhe reduktimet janë më të vogla krahasuar me ditët e kaluara.

“Nëse ka pasur reduktime nga dy orë, tashmë reduktimet janë shumë të vogla”, tha ai. /Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS