Brunner: Kampe internimi për azilkërkuesit që shkelin ligjin

“Siguria e qytetarëve në Zvicër po vjen gjihnjë e më shumë duke u rrezikuar nga azilkërkuesit kriminele”

Pasi që ditë më parë një funksionar i policisë së Zvicrës kishte përmendur mundësinë e hapjes së kampeve të internimit për azilkërkuesit delinkuentë, të njëjtën gjë e ka kërkuar së fundi edhe kryetari i SVP-UDC-së, Toni Brunner.

“Azilkërkuesit në Zvicër, edhe për shkeljet më të vogla duhet të dërgohen në kampe internimi, ku do të mbahen deri në riatdhesimin e tyre. Këto kampe, veç tjerash duhet të kenë edhe ndikimin frikësues te azilkërkuesir”, ka kërkuar Brunner.

Ai këtë e ka thënë në një intervistë që i ka dhënë gazetës “Zentralschweiz am Sonntag”.

Sipas Brunner-it, siguria e qytetarëve në Zvicër po vjen gjihnjë e më shumë duke u rrezikuar nga azilkërkuesit kriminele. Qeveria dhe parlamenti i Zvicrës duhet të marrin masa në mënyrë që të mos shkojë puna te vetëgjyqësia respektivisht te ngritja e grupeve joformale për mbrojtjen e qytetarëve, ka thënë Brunner.(albinfo)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).