Brukseli gjen një “arsyetim” për bllokadën e dialogut Kosovë-Serbi

Zëdhënësi i BE’së, Peter Stano, ka thënë sot se për shkak të situatës me koronavirusin në Bruksel, takimet tjera për dialog mes Kosovës dhe Prishtinës do të vendosen në përputhje me masat anti-Covid të institucioneve dhe të shtetit të Belgjikës.

Pasi presidenca gjermane e Këshillit Europian deklaroi sot se takimet fizike të punës do të reduktohen deri në “minimumin e nevojshëm” për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve me koronavirusin, mediet serbe kanë kontaktuar me Stanon për të sqaruar nëse kjo do të jetë një pengesë për raundin e ri të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Të gjitha takimet dhe vizitat të organizuara nga institucionet e BE’së janë të bashkangjitura nga masat e brendshme të institucioneve në Bruksel dhe masave të vendosura nga vendet pritëse, në këtë rast Belgjika”, tha ai.

Në kohën e tanishme, një orë policore është në fuqi prej orës 22:00 deri në ora 06:00 në Bruksel, ndërsa puna prej shtëpisë është përcaktuar për të gjithë ata që e kanë këtë mundësi.

Stano po ashtu tha se takimi i ardhshëm mes Kosovës dhe Prishtinës do të zyrtarizohet kur të dakordohen agjendat dhe kushtet e takimit. /Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).