Brokoli ndihmon sistemin e tretjes dhe lufton kapsllëkun

Brokoli është i pasur me fibra dhe antioksidantë – përbërës që mund të ndihmojnë zorrët dhe sistemin e tretjes.

Lëvizja e rregullt e zorrëve si dhe zhvillimi i baktereve të shëndetshme brenda zorrës së trashë janë dy komponente jetike për sistemin e tretjes.Duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë dhe fibra sikurse që është brokoli, mund të luajnë një rol të rëndësishëm në funksionimin e zorrëve.

Një studim i kohëve të fundit tregoi se njerëzit që konsumojnë më shumë brokoli janë në gjendje më të mirë me tretjen.Megjithë këto studime, ende duhet të bëhen studime të tjera për të parë rolin e brokolit në për tretje.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).