Brifing në Senatin Amerikan për delegacionin nga Lugina e Preshevës

Një delegacion i udhëheqësve politikë të shqiptarëve nga Lugina e Preshevës është duke zhvilluar një vizitë në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ata kanë bërë një raportim për një sërë temash të rëndësishme për shqiptarët në tri komunat, Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc.

Faton Bislimi, bashkëkryesues në Grupin për Çështjen Shqiptare në Senat, që ka thënë se janë prezantuar dëshmitë për diskriminimn që bën Beogradi ndaj shqiptarëve.

“Përkrahja e SHBA-ve është kruciale për të arritur objektivat tona kombëtare për Luginën, dhe Liga Qytetare nën lidershipin e Joe DioGuardit e Shirley Cloyes DioGuardi mbetet adresa më e saktë e më e suksesshme për të ruajtur e ripërtërirë miqësinë tonë unike me uashingtonin1”, ka thënë Bislimi, përes një postimi në Facebook.

Pjesë e panelit ishte delegacioni nga Lugina e Preshevës ishin deputeti Shaip Kamberi, Kryetari i KNSH Ragmi Mustafa, ish-kryetarët e Preshevës Ragmi Mustafa e Ardita Sinani dhe Dr. Flora Ferati (nga Medvegja). /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS