Hidromorava

Borziloku, shëron pothuajse çdo sëmundje

/ 1 minutë lexim

Borziloku si ilaç stimulon sistemin imun. Në fakt, në Indi kjo bimë ka vend të veçantë dhe e konsiderojnë të shenjtë.

Te ne përdoren si erës dhe në përgatitjen e gjellëve të ndryshme. Në mënyrë që t’i thithni të gjitha vetitë e saj të dobishme, borzilokun duhet ta konsumoni në gjendje të freskët.

Thjesht, mund ta shtoni nëpër sallata të ndryshme, gjellë dhe perime, apo të hidhni disa gjethe në lëngun tuaj të preferuar me perime.

Hidromorava

Porosia më e mirë është që të përgatisni çajin nga borziloku. Marrë parasysh faktin se ekstraktet e kësaj bime shkatërrojnë patogjenet, mund të ofrojë ndihmë në shërimin e infeksioneve bakteriale te trakti urogjenital.

Hulumtimet tregojnë se vaji eterik i borzilokut ul nivelin e glukozës në gjak, si dhe nivelin e triglicerideve dhe kolesterolit.

Borizloku ofron shumë dobi, përmban fenole, që posedojnë efekt të fortë si antioksidues. Përmban edhe shumë antioksidues të fortë që mbrojnë qelizat nga stresi oksidues. Është i pasur edhe me vitamina A, ruan shëndetin e syve, posedon edhe vitamina C e K, hekur, kalium, magnez dhe mangan.