Borrell e pranon se bashkëpunimi me SHBA-në do të ndihmojë në dialogun Kosovë-Serbi

Perfaqësuesi i Lartë për Punë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell vlerëson se bashkëpunimi i zgjeruar me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian do të ndihmojë procesin e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë.

I pyetur nga Tanjug nëse ai kishte biseduar me presidentin e SHBA, Joe Biden rreth raundit të fundit të bisedimeve në Bruksel midis kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, shefi i diplomacisë europiane tha se ai kishte informuar sekretarin e Shtetit Antonio Blinken për këtë.

“Tani ka një bashkëpunim shumë të mirë midis Shteteve të Bashkuara dhe Evropës. Nuk është më një garë ku Shtetet e Bashkuara po përpiqen të imponojnë një proces të udhëhequr nga BE në dialog. Tani jemi duke bashkëpunuar ngushtë dhe kjo do të ndihmojë”, tha Borrell.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS