Borrell: Barrikadat duhet të largohen, nuk mund të pranojmë njerëz të armatosur nëpër rrugë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka kërkuar që të largohen barrikadat nga rruga në veri të Mitrovicës.

Në një konferencë për media, ai theksoi se BE-ja nuk mund t’i pranojë barrikadat që bllokojnë rrugët, e njerëz të armatosur.

“Barrikadat që bllokojnë rrugët, njerëz të armatosur nëpër rrugë, nuk është diçka që jemi të gatshëm ta pranojmë, nuk pranojmë këtë nga partnerët tanë, që po aspirojnë një të ardhme evropiane. Kjo situatë duhet të mbarojë e barrikadat duhet të largohen. Qetësia duhet të kthehet”, tha ai.

Po ashtu Borrell ka dënuar sulmet ndaj Policisë së Kosovës dhe EULEX-it në veri.

“Që nga gushti, jemi në një rreth vicioz të konfrontimeve, provokimeve dhe reagimeve, që kanë përshkallëzuar në ditët e fundit, dhe kanë provokuar incidente serioze të sigurisë, përfshirë edhe një sulm ndaj misionit tonë, EULEX-it dhe ndaj Policisë së Kosovës”, u shpreh më tej.

Borrell shton se BE-ja është e gatshme ta rris kapacitetin dhe ta forcojë EULEX-in nëse paraqitet nevoja.

“Këshilli qartë u ka bërë thirrje të dyja palëve për qetësi dhe frenim nga veprimet e dhunshme e provokative. I kam kërkuar shteteve anëtare që të jenë të gatshme të dërgojnë më tepër njësite në misionin tonë të EULEX-it. E shumë nga to janë pajtuar e kanë shprehur gatishmëri për të rritur kapacitetet nëse është e nevojshme”, deklaroi Borrell./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS