Bordi për kulturë synon rivitalizimin e kulturës në Gjilan

Gjilan – Me qëllim të rivitalizimit të sektorit të kulturës në komunën e Gjilanit, fillimisht bordi bëri analizën e përgjithshme për gjendjen faktike të kulturës në Komunën e Gjilanit duke përfshirë komunitetin e Artit pamor, grupet dhe sheqerit folklorike, me theks të veçantë të artit skenikë.

Pas vendimit dhe formimit të bordit udhëheqës për njësitin e kulturës nga ana e kryetarit të Komunës Lutfi Haziri në përbërje Kujtim Shahiqi /anëtar/, Adriana Matoshi /anëtare/, Bashkim Negjipi /anëtar/, Jahi Jahiu /anëtar/, Bujar Haziri/anëtar sipas detyrës zyrtare/, Ali Demi /anëtar sipas detyrës zyrtare, mbajti takimin e parë pune.

Me qëllim të rivitalizimit të sektorit të kulturës në komunën e Gjilanit, fillimisht bordi bëri analizën e përgjithshme për gjendjen faktike të kulturës në Komunën e Gjilanit duke përfshirë komunitetin e Artit pamor, grupet dhe sheqerit folklorike, me theks të veçantë të artit skenikë.

Teatri, si sektori më i rëndësishëm ku janë identifikuar anomali të shumta, bordi i kulturës merr vendim që të fillojë; Përpilimin e planit financiarë për vitin 2015, përmirësimi dhe plotësimi i statutit ekzistues në harmoni me statutin e teatrove në nivelin qendrorë. Të mundësohet qëndrueshmëria financiare si institucion shtetëror ku si burime financiare do të jen Komuna e Gjilanit, donatorët e ndryshëm, Ministria e Kulturës , Projektet nga donatorët.

Në vargun e aktiviteteve për këtë vit është paraparë që trupa teatrore të inskenoj dy shfaqje edhe atë ( Një dramë dhe një Komedi) deri në fund të vitit kalendarik.

Bordi i Kulturës është i vendosur unanimisht që kulturën e Gjilanit ta ngrisin në piadestalet më të larta kulturore duke eliminuar hap pas hapi të gjitha pengesat dhe barrierat ekzistuese. Në mbledhjen e par konstituive të këtij bordi Kryetari i Komunës Lutfi Haziri u zotua se do të përkrahë maksimalisht kulturën e Gjilanit si prioritet Komunal tha Kujtim Shahiqi anëtar i Bordit./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).