RCCOLA

Bislimi palajmëron mundësinë e një takimi mes Kurtit e Vuçiqit në prill

/ 1 minutë lexim
Hidromorava

Në Bruksel ka përfunduar takimi trepalësh në mes kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi dhe atij të Serbisë, Petar Petkoviq, me emisarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak.

Pas këtij takimi, Bislimi ka paralajmëruar për mundësinë e një takimi në nivel të liderëve të të dyja vendeve, kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, brenda muajit prill.

Mobi Casa

Më herët Lajçak kishte takuar përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë ndarazi, ndërsa ishte takuar edhe me Këshilltarin e lartë të Departamentit amerikan të shtetit, Derek Chollet.

Pas takimeve me Bislimin dhe Petkoviqin, i dërguari evropian, Miroslav Lajçak, ka shkruar në Tëitter se, veç zbatimit të marrëveshjes, do të diskutohet edhe për “çështjet aktuale urgjente”, raporton RTK.