BIPBM nga Lugina, nuk i referohet vendimit të BIK në Kosovë

Bashkësia Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM), nuk i përfill Vendimet e Bashkësisë Islame të Kosovës, për mosorganizmin e faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit e as në hapësira të tjera publike.

Gjithashtu, një vendimi i BIK-ut, nuk ka kompetenca për besimtarët e Luginës së Preshevës e as për të ashtuquajturat KBI-Mexhliset e tij, të ndaloj organizimet fetare e as në vizitat te njëri-tjetri gjatë ditës së Fitër-Bajramit.

Bashkësia Islame për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM), është institucion i lartë fetar, i vetmi legjitim rajonal i cili ka leje nga institucionet republikane për shëndetësi të Serbisë, për organizimin e faljes së namazit të Fitër-Bajramit në xhamitë e vendit, duke respektuar distancën dhe masat tjera mbrojtëse për shëndetin e besimtarëve, njofton Jetapress.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).