Mobi Casa

Bima që pengon kariesin dhe rënien e dhëmbëve

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Tre filxhanë çaj në ditë do ta zvogëlojë nevojën për të shkuar te dentisti.

Çaji i zi është efikas kundër baktereve që shkaktojnë karies dhe sëmundje të mishit të dhëmbëve.

Ekspertët thonë se tre filxhanë të çajit të zi në ditë i mbajnë dhëmbët në gjendje të mirë, duke zvogëluar ndjeshëm rrezikun nga kariesi.

Analiza e disa studimeve ka vënë në pah se çaji i zi lufton dy lloje të baktereve – Streptococcus mutans dhe Lactobacillus – të cilat lidhen me paraqitjen e kariesit dhe sëmundjeve të mishit të dhëmbëve.

RCCOLA

Është parë se doza më efikase është tre filxhanë çaji në ditë, thotë udhëheqësja e studimit, dr. Carrie Ruxton.

Çaji i zi lufton kariesin edhe nëse atij i shtoni sheqer. Edhe çaji jeshil e ka të njëjtin efekt.

(Kosova Sot Online)