Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

/ 3 minuta lexim
Mobi Casa

Çaga është kërpudhë parazite që rritet në mështekën, në lëvore që ngjan si e djegur në formë brazdash. Me mijëra vjet përdoret në gjithë Evropën dhe Azinë, ku për shkak të cilësisë së saj shëruese ka qenë e njohur edhe me emrat “dhuratë e Zotit” dhe “Mbretëreshë e bimëve”…

Rritet në male me mështekna në gjithë Evropën Veriore dhe Evropën Lindore, në Rusi, Kore, por edhe në trojet shqiptare. Banorët e vjetër të Azisë e kanë përdorur për ruajtjen e balancës së shëndetshme natyrore (chi), duke besuar që rinon organizmin, zgjat jetën dhe forcon imunitetin.

Cilësia e saj shëruese është dokumentuar në regjistrimin më të vjetër zyrtar të materieve shëruese, në librin kinez Shennong Ben Cao Jing të vjetër 2300 vjet.

Në atë vepër, falë cilësive të saj të llojllojshme dhe të gjithëmbarshme shëruese është quajtur edhe “bimë e mbifuqishme”.

Sot në këtë kërpudhë bëhen hulumtime të shumta dhe gjithnjë e më shumë njerëzit zbulojnë fuqinë e saj shëruese, transmeton Telegrafi.

Hulumtimet moderne kanë treguar që çaga është përplot materie të çmueshme biologjike aktive, ndër të cilat disa nuk i përmban asnjë bimë tjetër. Ajo zë vendin e parë në listën e antioksidantëve.

Në përbërjen e saj gjenden më shumë se 20 përbërës të ndryshëm bioaktivë, fenole, melanina, triterpenoidet dhe një përqindje e vogël e thartirës betuline.

Eco Higjiena

Si armën më e fuqishme të kësaj kërpudhe konsiderohet thartira e çagës, e cila normalizon metabolizmin dhe ndikon në shërimin e të gjitha organeve dhe indeve të organizmit të njeriut.

Veçanërisht të popullarizuar e ka bërë nobelisti rus Aleksandar Solzhenjicin, i cili ka arritur që të shërohet nga kanceri në fazën e vonshme duke pirë çaj nga çaga dhe arritur të jetojë edhe 50 vjet pas kësaj.

Çaga (Inonotus Oblikuus) është luftëtar natyrorë kundër tumoreve; pengon zhvillimin dhe zhduk qelizat kancerogjene, duke mos i dëmtuar qelizat e shëndosha.

Ka ndikim të suksesshëm si në fazat fillestare ashtu edhe te metastaza. Është i dobishëm edhe si shtojcë e hemoterapisë, sepse zbut efektet e saj anësore dhe forcon imunitetin.

Momentalisht ekzistojnë 135 tekste shkencore për këtë kërpudhë, në 44 prej tyre është ndërlidhur me shërimin e kancerit.

Çaga është edhe adaptogjen i fuqishëm i cili ndihmon në luftën kundër stresit i cili shkakton 90 për qind të të gjitha sëmundjeve; ajo ul nivelin e sheqerit në gjak, por përdoret edhe te sëmundjet e lëkurës, leukemia, zgjeba, reumatizma dhe artriti. Shëron inflamacionin e nyjave dhe ul shtypjen e gjakut.

Nuk ka shije as aromë. Mjafton vetëm një pjesë të kësaj kërpudhe përmes ekstrakteve ta zhytni në ujë dhe të përgatisni çaj. /Telegrafi/