Bill Gates, sërish më i pasuri në botë

Themeluesi i “Microsoft”-it, Bill Gates, sërish kryeson listën e njerëzve më të pasur në botë, sipas “Bloomberg”.

57-vjeçari Bill Gates ka kthyer titullin e “njeriut më të pasur në botë” pasi në fillim të vitit aksionet e “Microsoft”-it u rriten për 28 për qind.

Gates, i cili kryesonte listën në vitin 2007, tani ka një pasuri prej 72.7 miliardë dollarësh, ose 16 për qind më shumë se vitin e kaluar.

“Kampion” i vitit të kaluar, 73-vjeçari meksikan, Carlos Slim, rrëshqiti në vendin e dytë si pasojë e rënies së vlerës së operatorit mobil “Amerikas Mobil” me 14 për qind.

“Bloomberg” vlerëson se tani pasuria e meksikanit llogaritet të jetë për më shumë se tre miliardë dollarë më pak në krahasim me vitin e kaluar.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).