Bideni uron Osmanin për 15-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka pranuar letër urimi nga presidenti i Shteteve të Bashkuar atë Amerikës, Joe Biden, me rastin e 15 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Bideni në letër urimin ka shkruar se viteve të fundit, Kosova dhe SHBA kanë forcuar institucionet demokratike për të ofruar në mënyrë të barabartë efektive qeverisje të mirë.

“Në emër të popullit të Shteteve të Bashkuara, ju dërgoj urimet tona më të mira për ju dhe popullin e Kosovës, gjersa shënoni 15 vjetorin e pavarësisë së vendit tuaj. Përgjatë viteve të fundit, Kosova dhe Shtetet e Bashkuara kanë forcuar institucionet demokratike për të ofruar në mënyrë të barabartë efektive qeverisje të mirë, sundim të ligjit dhe mundësi për qytetarët në të dy vendet tona”, ka thënë Bideni.

Ndër të tjera, presidenti Biden ka shprehur mbështetje për integrimin e Kosovës në institucionet euroatlantike, si dhe për dialogun me Serbinë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS