Biden emëron Begzat Azem Aliun (B. Bix Aliu) për ambasador të SHBA në Mal të Zi

Sot, Presidenti Joe Biden njoftoi synimin e tij për të emëruar disa funksionarë për të shërbyer si udhëheqës kryesorë në administratën e tij, thuhet në një njoftim të publikuar nga Shtëpia e Bardhë, Uashington.

Në mesin e të nominuarsve është edhe një shqiptaro-amerikan: B. Bix Aliu (Begzat Azem Aliu), do të jetë Ambasador i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Malin e Zi, shkruan albinfo.ch.

Presidenti Biden propozon Bix (Begzat Azem) Aliu, një shqiptar, prindërit e të cilit emigruan nga Maqedonia e Veriut, për të qenë ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i SHBA-së në Mali i Zi.

B. Bix Aliu. Ai ka diplomë të Mjekësisë nga Universiteti i Prishtinës, në Kosovë, thuhet në njoftim.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS