Uji Dea

Bëni mirë të konsumoni kastravec, ja përse

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

Kastraveci është mjaft i dobishëm për t’u konsumuar.

Është i freskët dhe përmban sasi të lartë të ujit.

Por ka edhe shumë benefite të tjera që mund të marrim nga kastraveci.

Ja disa prej tyre:

Lufton lodhjen: sa herë të ndjeheni të lodhur konsumoni një kastravec.

Për shkak të përmbajtjes të lartë të vitaminës B dhe proteinave do ju ndihmojë të qëndroni energjik për një kohë të gjatë.

Një zëvendësues perfekt i kafeinës.

Kundër celulitit: reduktoni celulitin në trup duke aplikuar një pjesë kastraveci në zonat ku është shfaqur celulit.

Uji Dea

Kastraveci mund të ndikojë edhe në reduktimin e rudhave.

Lufton dhimbjen e kokës: hani një kastravec para se të flini dhe do të zgjoheni të freskët dhe të çlodhur.

Për shkak të përmbajtjes së vitaminës B kastraveci rregullon nivelin e sheqerit në gjak.

Lehtëson stresin: priteni në feta një kastravec dhe vendoseni në ujë të valë.

Kimikatet do të veprojnë së bashku duke nxjerrë avull me aromë të freskët.

Për një frymë të freskët: përtypni disa feta kastravec dhe do të largoni aromat e pakëndëshme në gojën tuaj.

Kastraveci mbyt bakteriet përgjegjëse për aromën e keqe të gojës.