Bedri Hamza lëshon mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit

Nënkryetari i Kuvendit, Bedri Hamza, ka deklaruar se PDK-ja e kundërshton mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për ndryshimin e Ligjit për Zgjedhje, raporton Zeri.info.

Në një konferencë për media, Hamza tha se kjo çështje ka nevojë për një debat më të gjerë për arritjen e një ndryshimit substancial.

Sipas Hamzës, Qeveria do të duhej të merrej me prioritete të tjera, siç janë pandemia, sigurimi i vaksinave dhe ekonomia.

“Ne e bëmë të qartë që është temë e rëndësishme, por do një përfshirje më të madhe të institucioneve”, tha ai.

Lëvizja Vetëvendosje ka iniciuar procedurat për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Zgjedhjet, ku ia mundëson diasporës të votojë në ambasadat dhe në konsullatat e shteteve ku ata jetojnë. /Zëri

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS