Hidromorava

BE i zgjati mandatin Lajçakut, Serwer: Nuk pres diçka të re, por gjithmonë më kanë pëlqyer befasitë

/ 2 minuta lexim
Mobi Casa

Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer thotë se nuk pret ndonjë risi në dialogun Kosovë-Serbi, edhe pse të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i është vazhduar mandati.

Serwer në një përgjigje për GazetaBlic, ka lënë të kuptohet se mund të ketë edhe surpriza në dialog, gjatë kësaj periudhe.

“Nuk pres diçka të re, por gjithmonë më kanë pëlqyer surprizat”, tha Serwer.

Ndryshe, Këshilli i Bashkimit Evropian ia ka zgjatur edhe formalisht mandatin të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, deri në janar të vitit 2025.

KKGjilan

Ky vendim, për të cilin më herët ishin marrë vesh vendet anëtare me kërkesë të përfaqësuesit të lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, tashmë është formal.

Vendimi u mor disa muaj pasi përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, e kishte emëruar Lajçakun si ambasador të BE-së në Zvicër, ku ishte dashur të niste punën më 1 shtator, menjëherë pasi t’i skadonte mandati në rolin e lehtësuesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Me vazhdimin edhe për pesë muaj të Lajçakut në rolin e lehtësuesit të dialogut, BE-ja dëshiron të sigurojë që në këtë çështje të mos ketë vakum derisa pritet të emërohet pasardhësi i tij.

Emërimi i pasardhësit të Lajçakut është lidhur tani në mënyrë direkte me procedurën për emërimin e udhëheqësve të rinj në institucionet e BE-së për mandatin e ardhshëm pesëvjeçar.