BE flet për takimin e sotëm Kurti-Vuçiq: Presim qasje evropiane drejt marrëveshjes finale

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka folur për takimin e sotëm në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Stano ka thënë se se blloku evropian pret qasje evropiane nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksadanar Vuçiq, në rrugën drejt marrëveshjes finale.

“Pritjet e BE-së nga liderët e të dyja shteteve, shefat negociatorë, përfaqësuesit, është qasja evropiane që u mundëson atyre të gjejnë forcën, kurajën, gatishmërinë për kompromis evropian, në të mirë të popujve të tyre dhe në interes të perspektivës evropiane për Kosovën dhe Serbinë”, tha Stano.

I pyetur për pritjet nga ky takim, Stano ka thënë se nuk mund të parashikohet diçka e tillë.

“Gjithçka varet nga gatishmëria e kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq që të pajtohen për rrugën përpara”, tha zëdhënsi i BE-së.

Ai ka theksuar se BE-ja është vetëm ndërmjetësuese në dialog dhe se përparimi varet nga gatishmëria e palëve.

Stano ka shtuar se takimi është planifikuar të mbahet pasdite dhe fillimisht do të ketë takime bilaterale me liderët, e pastaj takimi trilateral i cili do të përfundoj pasdite vonë ose në mbrëmje, varet sesi do të shkoj. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS