Bashkim Isufi në krye të sindikatës së shërbyesve civil

Gjilan- Bashkim Isufi është zgjedhur në këtë pozitë me aklamacion derisa ka theksuar se do të mbrojë të drejtat e punëtorëve, nëse ato shkelen nga eprorët e tyre.

Tashmë edhe shërbyesit civil të Komunës së Gjilanit janë bërë me udhëheqje të re dhe me sindikatën e tyre e cila synim ka mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve në punë. Në Kuvendin e parë zgjedhor të sindikatës së shërbyesve civil të Kosovës për Komunën e Gjilanit është zgjedhur kryesia e re me aklamacion, derisa kryetar i saj është zgjedhur Bashkim Isufi.

Mursel Zymberi kryetar i SSHCK në nivel Kosove ka përgëzuar shërbyesit civil në Gjilan dhe ka kërkuar prej tyre që të jenë më aktiv duke denoncuar të gjitha padrejtësitë eventuale që u bëhen në punë.

Delegatët e këtij kuvendi kanë zgjedhur edhe këshillin drejtues prej 21 anëtarëve , kryesin e re dhe kryetarin.

Bashkim Isufi kryetar i sapozgjedhur tha për rajonipress se ky post i jep vetëm përgjegjësi. “Do të përpiqem që të mbrojë të drejtat e punëtorëve në qoftëse ato të drejta u shkelen nga eprorët e tyre. Por të drejtat e punëtorëve dhe respektimi i tyre nuk mund të mbrohen nëse nga Sindikata, nëse shërbyesit civil heshtin dhe nuk i paraqesin rastet” ka thënë Isufi.

Isufi ka inkurajuar shërbyesit civil komunal në Gjilan që të kenë guximin dhe të paraqesin rastet e shkeljes së të drejtave të tyre sepse kjo është rruga e vetme e bashkëpunimit ./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).