RCCOLA

Basha: Serbia po përgatitet për luftë në Kosovë, kukuvajkat në Tiranë mendojnë për interesat personale

/ 2 minuta lexim

Kryetari i Partisë Demokrtatike, Lulzim Basha në një konferencë për mediat mbrëmjen e së premtes ka deklaruar se situata në Ballkan është mjaft e rëndë dhe gati për shpërthim.

Ai theksoi se Serbia po përgatitet për luftë.

Siipas tij dita-ditës forcat serbe po armatosen dhe po presin momentin që të nisin revansh në Ballkan dhe në Kosovë.

Mobi Casa

Sipas tij Kosova dhe aleatët perëndimorë i kanë dhënë përgjigje Serbisë, ndryshe nga politika në Tiranë e cila interesohet vetëm për interesat personale.

“Ajo që po ndodh në Beograd, sipas deklaratave të lidershipit serb është armatosja e Serbisë, për një revansh në Ballkan, revanshnë Kosovë. Natyrisht Kosova por dhe partnerët tanë strategjikë i kanë bërë të qartë qendrimet e tyre, jo vetëm me fjalë por edhe me fakte, siç ishte deklarata e David Cameron, por dheme verpa siç janë angazhimet e SHBA për të përditësuar kapacitete mojtëse të FSK, ndërkohë që në Tiranë nuk dëgjohet gjë tjetër përveçse kukuvajka të mëngjesit dhe të darkës, asgjë për sigurinë kombëtare. Kjo është simptomë e një klase politike e shkëputur totalisht nga interesi kombëtar”, tha Basha.