Barrikada ‘dhunon’ dialogun

Kryeministri i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë vica Daçiq nuk e kanë më problem takimin me njëri tjetrin. Të dy kryeministrat kanë arritur një marrëveshje 15 që është vlerësuar si historike. Aty përfshihet edhe lëvizja e lirë, por ata nuk po pajtohen për heqjen e barrikadës mbi lumin Ibër.

Barrikada që e bënë Mitrovicën qytetin e vetëm të ndarë në Evropë, me propozim të diplomatëve ndërkombëtarë qe menduar të hiqej në mënyrë simbolike nga të dy kryeministrat. Por edhe pas dhjetëra takimesh të përbashkëta Thaçi e Daçiq, nuk janë marrë vesh për këtë veprim simbolik që do të bashkonte qytetin.

Përfaqësues të partive politike në Kosovë vlerësojnë se pa heqjen e barrikadës procesi i normalizimit të marrëdhënieve është i pamundur, derisa presin që heqja e saj të jetë pikënisja e zbatimit të marrëveshjes së Brukselit.(Tribuna)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).