Bajrami: MTI i ka ndarë 1 milion euro për Fondin për Garantim të Kredive

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami në mbledhjen e Këshillit Kombëtar Ekonomik se ka dy lajme të mira për bizneset. I pari ka të bëjë me miratimin e aprovimi i Koncept-dokumentit për themelimin e Fondit për Garantim të Kredive si dhe lajmi i dytë është zotimi i 1 milion eurove të MTI’së për të përkrahur këtë Fond.
Qëllimi kryesor i këtij Fondi është që ta adresojë një nga barrierat kryesore të biznesit që është qasja në financa dhe kostoja e lartë e kapitalit.

“Ne, po ashtu jemi zotuar që Këshilli do t’i adresojë të gjitha sfidat e biznesit dhe investimeve dhe do të rekomandoj masa për institucionet e Republikës së Kosovës për të krijuar politika të favorshme ekonomike dhe lehtësira për bizneset.”, theksoi ministrja Bajrami.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).