Bajrami: Masterplani i qytetit përmbledh kriteret e zhvillimit të përgjithshëm të qytetit të Gjilanit

Gjilan – Bekim Bajrami drejtor i urbanzimit thotë se tashmë është i hapur për pubkikun plani zhvillimor komunal për periudhën 2020 – 2028. Ky është masterplani i qytetit ku përfshinë të gjithë sektorët dhe përmbledh në vete kriteret e zhvillimit të përgjithshëm të qytetit. Ka ndërlidhje me komunat fqinje kuptohet dhe pjesë integrale e territorit të Kosovës. Debati do të jetë i hapur deri me 1 Shtator dhe qytetarët do kenë mundësinë të bëhen pjesë e këtij bashkëplanifikimi.

Është hapur debati i projektit të planit zhvillimor komunal të qytetit të Gjilanit për periudhën 2020-2028.

Sipas Bekim Bajramit drejtor i Urbanizmit projekti do të jetë i shpalosur në hollim e DUPMM- se dhe gjithnjë stafi do të merret me pranimet, konsultat me të interesuarit. “Ky është masterplani i qytetit ku përfshinë të gjithë sektorët dhe përmbledh ne vete kriteret e zhvillimit te përgjithshëm te qytetit. Ka ndërlidhje me komunat fqinje kuptohet dhe pjesë integrale e territorit të Kosovës. Debati do të jetë i hapur deri me 1 Shtator dhe qytetarët do kenë mundësinë të bëhen pjesë e këtij bashkëplanifikimi”.

Bajrami tha se poashtu grupet e bizneseve, prodhuesve e industrialistëve ftohen të japin kontributin për zonimin e hapësirave të nevojshme për veprimtaritë e tyre./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).