Ata mbeten në burg

Poezi nga Avdush Canaj

Prangat ia hoqën babes
atë ditë të mirë.

Ata që ia lidhën
mbetën në burg.

Edhe magnolja e bukur
me fustan si timin.

I dhimbsësha shumë
atje kur shkoja me gjyshin.

Ia pata parë një herë
një lot

kur nuk më lan te grilat
babës t`ia puth dorën.

(1987)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).