“Arti si shprehje e shpirtit dhe mendjes”

Art studio “Vincent”, artistja Blerta Hoti dijen e vet profesionale për artin vizual në përgjithësi e për pikturën në veçanti përveç që e shpërndanë tek nxënësit e saj në shkollat përkatëse ku punon, ajo mban dhe kurse të Artit Figurativ në studion e saj për kurse intensive gjegjësisht në lëmin e vizatimit, Pikturës, Grafikës, Punë dore etj.

Art Studio “Vincent” me udhëheqëse Prof.Ma e Pikturës Blerta Hoti, është me punë aktive gjatë tërë javës edhe atë në tre ndërrime. Art Studio “Vincent” gjendet në Lagjen e Mati 1 në Prishtinë.

Natyrisht vlen të ceket se numri i nxënësve sa vjen e rritet. Kjo do të thotë se fëmijët e grupmoshave të ndryshme dëshirojnë të thellojnë njohuritë e tyre jashtë shkollore edhe nga piktorja Blerta Hoti, e cila tash më nuk është emër i panjohur, pas mbarimit të studimeve Bachelor dhe atyre postdiplomike Master në Fakultetin e Akademisë së Arteve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina“ Prishtinë, për një kohë relativisht të shkurtër ajo punën e saj kreative si piktore profesionale e ekspozoi jo vetëm në Kosovë, por edhe përtej saj si në shtetet perëndimore në Francë, Zvicër, madje edhe përtej Atlantikut në Amerikën e largët.

Art studio “Vincent” tani posedon dhe kurse te tjera edhe ne qytetin e Vitisë ku grupet e artit i udhëheq profesori grafisti dhe piktori Mervan Mustafa.

Në kuadër të kursit mbahen dhe shumë aktivitete të tjera si: vizita në Muze, Galeri në vend dhe jashtë vendit, ekspozita kolektive dhe personale nga nxënësit, koloni artistike etj./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).