Arsyet përse detyrimisht duhet ta konsumoni lëngun e domateve

Lëngu i domateve përmban shumë veti shëruese dhe përbërës. Nëse e pini rregullisht, do të ndjeni shumë veti të dobishme për shëndet.

PËRPLOT ME VITAMINA

Lëngu i freskët i domateve është burim i shkëlqyeshëm për vitamina A e C. Me konsumimin e rregullt të lëngut, do të parandaloni sëmundjet që lidhen me shikimin, do të forconi sistemin imun dhe shëndetin e dhëmbëve dhe të eshtrave do ta keni të fortë.

UL KOLESTEROLIN

Shkaku i mënyrës së konsumimit jo të mirë të ushqimit, gjithnjë e më shumë njerëz kanë telashe me kolesterolin në gjak. Lëngu i domateve është i pasur me fibrat që e rritin nivelin e kolesterolit të mirë derisa ulin atë të keqin.

HEQIN HELMET NGA ORGANIZMI

Për fat të keq, trupi ynë është deponi e helmeve dhe aditivëve, që i marrim përmes ushqimeve. Domatja përmban kalorinë dhe squfur që ndihmojnë punën e mëlçisë dhe veshkave. Për këtë fakt, domatet detoksojnë trupin.

STIMULON PUNËN E ZORRËVE

Miliona njerëz nëpër botë kanë probleme me zorrët. Nëse edhe ju keni probleme me lëvizjen jo të duhur të zorrëve, lëngu i domateve ndihmon. Kjo do të thotë se tretja do të jetë më e lehtë dhe se nuk do të vuani nga kapsllëku.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).